Denizini Yitiren Denizci
2014 Eylül-Ekim, Kitap

Denizini Yitiren Denizci

 Yazarın bilinen hayatı bu, kitaplarının hemen hepsine yansıyan ölüm teması oldukça açıktır.  Yaşadığı toplumun ortak bilinci olan yazardır Mişima.  Atom bombasının öldürdüğü insanlığın soluğunu hisseder.  Ölümü içinde hissederek yaşayan çocukların ruhu yansımış bu kitabını da…

Nurten YURT

                                                                                            

mişima     Çağdaş Japon edebiyatının en önemli yazarı kabul edilen Yukio Mişimanın kitabı Denizini  Yitiren Denizci.  Yazarın yaşadığı dönemin ve çocukluğunun satır aralarındaki çığlığını  duymamak imkansız. Yazar ilk çocukluk yıllarını, babaannesi ile ve kız yeğenleriyle bez  bebeklerle oynayarak geçiriyor.  Annesi ile olan ilişkisinin ensestliğe yakın olduğu anlatılıyor.  Takugava samuraylarının soyundan gelen Mişima, değişen Japonyanın geleneksel değerleri  yitirmesine karşı sert bir tavır alıyor.  Kendi kurduğu bilinen örgütle Samuray değerlerini  yaşatmaya çalışıyor. Kırkbeş yaşındayken kendi ölümüne karar veriyor.  Japon silahlı  kuvvetleri generalini sandalyeye bağlayarak, kendi hazırladığı manifestoyu ve isteklerini  subaylara okuduktan sonra, geleneksel seppuku (Japon intihar biçimi) ile gerçekleştiriryor.  Daha sonra beraberinde gelenlerden biri başını keserek gövdesinden ayırarak bu işlemi  tamamlıyor. Mişimanın son bir yıldır bu ölüm biçimi için hazırlık yaptığı söyleniyor. Yazar  yirmili yaşlarını sürerken, ülkesine atılan atom bombasına ve sonrasını yaşayan kuşaklar  üzerindeki etkilerine tanıklık ediyor.

Yazarın bilinen hayatı bu, kitaplarının hemen hepsine yansıyan ölüm teması oldukça açıktır.  Yaşadığı toplumun ortak bilinci olan yazardır Mişima.  Atom bombasının öldürdüğü insanlığın soluğunu hisseder.  Ölümü içinde hissederek yaşayan çocukların ruhu yansımış bu kitabını da.. Kitabın kahramanının annesiyle olan ilişkisinde, yazarın annesiyle olan yakınlığını gözlemek mümkün.  Babanın olmayışı ve erkliğe yüklenen o kabalık, samuray kültürünün yansıması kitapta Noboru ve Ruyuji karakterlerine giydirilmiş.

Dul bir kadının  onüç yaşındaki oğlu Noboru ve kadının ikinci eşi olan denizcinin öyküsü olan kitap dehşeti şiirsel bir anlatıyla sunar okura.  Deniz ve denizci arasındaki bağlam çok güçlü sözcüklerle anlatılmış.  “Kusursuz arınma, ancak yaşamı kanla yazılmış bir şiir dizesine dönüştürerek mümkündür” diyen Mişimanın hırçın bir dalgasıdır adeta Denizini Yitiren Denizci.  İyi okumalar.

 

Eylül 8, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.