Sinema

PARÇALANMIŞ “TEK VÜCUTTA BİRÇOK KİŞİLİK”

 

Birçok ödüle aday gösterilen Hintli yönetmen M. Night Shyamalan, kariyerinde bir türlü dengeyi sağlayamamış, inişli çıkışlı filmleriyle adından söz ettiriyor. Sudaki Kız ve Köy filmleri ile inişe geçen filmleri, Parçalanmış filmiyle büyük bir çıkış yakalayarak herkesi şaşırtmış, bu başarısıyla da kariyerine önemli ölçüde ses getirmiş oldu.

Yeşim ÖZKAL

2016 yılında gösterime giren M.Night Shyamalan’ın Parçalanmış (Split) filminde, Kevın’ın çocukluğunda yaşamış olduğu travmalar sonrasında ortaya çıkan 23 ayrı kişiliği ele alınır. Bu kişiliklerin kontrol edilebilmesi için “ışık” adını verdikleri bir yol kullanılmasıyla ışığı ele geçiren kişilik ortaya çıkar. Film, Kevın’ın, bir market çıkışı üç kızı kaçırıp, bir bodruma kapatmasıyla kızların, “beats” adı verilen ve henüz ortaya çıkmayan 24. kişiliğin oluşmasıyla, doğaüstü bir yaratığa kurban olmaları için seçilmeleri ve bu tutsaklıktan kurtulmak için verdikleri çabalar, Kevın’ın içerisinde karmaşa yaşamasına ve tehlikeli bir kişiliğe dönüşmesine neden olur.

Gerilimin üst safhada olduğu filmde, kızların yaşayıp yaşamayacağı ile Kevın’ın hangi kişiliğin etkisinde olduğu heyecan yaratmış. İnsan zekasının ve gücünün ne denli bir farkındalık yarattığına dikkat çeker aslında film. Filmde, yer yer güldüren diyaloglara yer verilmesi filmin gidişatını güçlü ve akışkan yapan özelliklerden birkaçı. Filmde, bütün kişiliklere yer vermenin mümkün olmadığını ve bazen hangi kişiliğin rol aldığını kestirmek zor olsa da bu pürüzlüğü BAFTA ödülüne layık görülen Mcavoy’un filmde gerçekleştirdiği oyunculuk performansıyla ortadan kaldırır. Hangi karakterin gözler önünde olduğunu çok zaman geçmeden aktör, yeteneğini konuşturmuş. Canlandırdığı kişilik rollerinin üstesinden başarıyla kalkabilmiş, böylece en gözde aktörlerden biri olmuş. Kevın’ın çevresinde vurucu noktalara atış yapan nitelikli karakterler olan, Anya Taylor Joy, Bruce Willis ve Betty Buckley gibi önemli isimler yer alıyor. Çoğunlukla zorlu oyunculuk performanslarının gerçekleştirilmesi ile jest ve mimiklerden yararlanılması filme doğallık katmasıyla filmi güçlendiriyor. Film, sahnelerinde arka fonda çalan müziklerin sahneyle uyumu açısından da başarılı sayılabilir. Final sahnesinde, Bruce Willis’ın rol alması ile devam filminin olacağı hakkında izleyicide merak uyandırmaya neden olur… Film, tek bir tür içinde gelişmediği, aynı zamanda gerilim ve psikoloji yanında birden çok alandan faydalanan başarılı bir film olarak değerlendirilebilir. Tüm bu özellikleriyle görülmeyi hak eden bir yapıt!

 

 

Aralık 22, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.